Kategorijos
Publikacijos

Baltijos šalių kalėjimų ir teismų naujienos (14)

A. Paleckiui skirti papildomi 3 mėnesiai kalėjimo

Lapkričio 20 d. Kauno apylinkės teismas baigė nagrinėti 2 papildomas politinio kalinio Algirdo Paleckio bylas. Vienoje jų – pokario partizanų šmeižimo byloje – jis buvo išteisintas, kitoje – dėl seimo nario L. Kašciūno šmeižimo – pripažintas kaltu ir už tai jam skirta trijų mėnesių laisvės atėmimo bausmė.

Taigi, susumavus su anksčiau skirta likusią bausmę už, neva, šnipinėjimą, A. Paleckiui lieka kalėti 1 metus ir 8 mėnesius. Šis nuosprendis nėra galutinis ir dar gali būti skundžiamas Kauno apygardos teismui.

Reikia pripažinti, kad toks pusėtinai santūrus teismo nutarimas (palyginus su prokuroro reikalavimu skirti 1 metų ir 4 mėnesių laisvės atėmimą) yra gana netikėtas.

Ar tai visos mūsų teisinės-politinės sistemos pasimetimo, vyksiančių globalinių ir nacionalinių pasikeitimų fone, pasekmė? Ar naujos socialdemokratinės valdžios poveikis? Ar tiesiog vienkartinis atsitiktinumas, kuris nepasikartos kituose politinėse bylose?

Visa tai ateityje tikriausia pasimatys.

Bandymas nušalinti teisėją politinėje byloje

Lapkričio 18 d. Vilniaus apygardos teismas toliau nagrinėjo likviduoto „Tarptautinio geros kaimynystės forumo“ steigėjų E. Švenčionienės ir K. Juraičio bei kartu su jais teisiamo politinio disidento, Lietuvoje gyvenančio Rusijos piliečio Valerijaus Ivanovo bylą. .Visi jie kaltinami pagal garsų BK straipsnį dėl galimo padėjimo kitai valstybei veikti prieš Lietuvą, taip pat dėl viešo pritarimo tarptautiniams ir sovietų nusikaltimams, jų neigimo ar šiurkštaus menkinimo.

Teismo posėdžio metų Kazimieras Juraitis pareiškė nušalinimą posėdžiui vadovaujančiam teisėjui Mindaugui Povilianskiui dėl trukdymo vykdyti profesionalią žurnalistinę veiklą bei pareikalavo kaip liudytoją apklausti buvusį „Laisvo laikraščio“ redaktorių Aurimą Drižių, kuris yra paskelbęs publikaciją, jog teisėjas M. Povilanskas esą klastojo dokumentus.

Teisėjas M. Povilanskas nuo bylos nenusišalino ir reikalavimą iškviesti A, Drižių netenkino.

Vykstant posėdžiui, į salę atėjo vyras su papūgėle ant peties, kuri kartais sučiulbėdavo per posėdį. Per pertrauką papūgėlės šeimininkas įteikė puokštę raudonų gėlių E. Švenčionienei.

Krata Tatjanos Ždanok bute Briuselyje

Belgijos policija, remdamasi Latvijos generalinio prokuroro prašymu išduotu orderiu. atliko kratą buvusios europarlamentarės Tatjanos Ždanok Briuselio bute,

Latvijoje ji kaltinama bendradarbiavimu su Rusijos FSB. Pačios Ždanok teigimu, šie kaltinimai yra grynai politinio pobūdžio.

Tatjana Ždanok įsitikinusi, kad tokiu būdu jai norime atkeršyti už tai, kad ji, būdama Europos Parlamento narė, dalyvavo Latvijos rusakalbių gyventojų bendruomenės konsolidavime ir informacijos apie diskriminacinę Latvijos valdžios politiką prieš tautines mažumas, sklaidoje.

Pabėgimas iš Latvijos per Lietuvą į Baltarusiją

Populiarios interneto svetainės Imhoclub.lv įkūrėjas, garsus žurnalistas, buvęs kelių pagrindinių Latvijos leidinių vyriausiasis redaktorius Jurijus Aleksejevas pabėgo iš Latvijos į Baltarusiją, kur paprašė politinio prieglobsčio.

Tai įvyko likus kelioms dienoms iki teismo posėdžio jo byloje. Prokuratūra mano, kad Imhoclub.lv vykdo „Veikla prieš Latvijos Respubliką organizuotoje grupėje“, taip pat suteikia „Pagalba užsienio valstybei vykdant veiklą prieš Latviją“. Pagal šiuos Latvijos baudžiamojo kodekso straipsnius Jurijui Aleksejevui grėsė laisvės atėmimas nuo 5 iki 15 metų.

Savo publikacijoje socialiniame tinkle „Facebook“ Aleksejevas teigė, kad iš Latvijos išvyko spalio 26 d. Iš Rygos nuvyko į Vilnių, kur autobusu nuvažiavo į Minską. „Perkant bilietą paso nereikia… Kirsdamas sieną, jaudinuosi visu kūnu…“ – rašė pats Aleksejevas.

Kaip paaiškėjo, jis pabėgo neveltum. Rygos teismas už akių nuteisė Jurijų Aleksejevą kalėti 14 metų.

Taksisto Sidorovo byla

Rygos miesto teismas, kuriam pirmininkavo teisėja L. Dizenberga, už šnipinėjimą Rusijai ir tautinės neapykantos kurstymą taksistą Sergejų Sidorovą nuteisė kalėti 7 metus. Jam pritaikyti du klasikiniai BK straipsniai, kurie dabar taikomi kas antram politiniam kaliniui.

Kaip pažymėjo latvių žurnalistas Aleksejus Stefanovas: „Tai labai patogu – jums net nereikia įrodinėti šnipinėjimo. Didžioji dalis bylos yra įslaptinta net nuo advokatų. O neapykantos kurstymas dažniausiai yra bet koks nepasitenkinimas ukrainiečių atžvilgiu. Latvijoje jie dabar šventesni nei karvės Indijoje.

Kaip reikšmingiausią taksisto „šnipinėjimo“ įrodymą teisme prokuratūra pateikė tik Sidorovo susirašinėjimą su asmeniu, kuris, tyrimo duomenimis, administruoja įtartiną „Telegram“ kanalą.

Be kita ko, prokuroras bylos nagrinėjimo metu pažymėjo, kad „svarbi ne pati bausmė konkrečiam „šnipui“, o tai, kad ji taps pamoka visiems kitiems“.

Visi kiti, reikia suprasti, tai visi, kurie turi bent kokį ryšių su Rusija.

Ištrauka iš Estijos politinio kalinio Sergejaus Seredenkos laiško

Lietuvoje laimėjo socialdemokratai. Netikėtai. Labai tikiuosi, kad tai kaip nors paveiks Algirdo Paleckio likimą.

Jo byla akivaizdžiai politinė, todėl valdžios pasikeitimas gali padėti atsirasti tam tikroms „naujai paaiškėjusioms aplinkybėms“, kurios leis pasiekti bylos peržiūrą ir atitinkamai nuosprendį.

Televizijos kanalas „Current Time“ pranešė, kad pilietybė buvo atimta dviem lietuviams už dalyvavimą kare Ukrainoje. Klausiau savo kolegų apie smulkmenas – jie nežinojo. Neturėdamas išsamios informacijos, nesiimsiu komentuoti, bet pati mintis, kad tai įmanoma, kelia nerimą.

Ar pasipildys Lietuvos politinių kalinių gretos?

Lietuvos Generalinė prokurorė Nida Grunskienė kreipėsi į Seimą su prašymu panaikinti partijos „Nemuno aušra“ pirmininko Remigijaus Žemaitaičio teisinę neliečiamybę. Jam inkriminuojamas neapykantos skatinimas žmonių grupei dėl tautybės bei nacistinės Vokietijos vykdyto žydų genocido menkinimas.

Pats Žemaitaitis sutiko, kad teisinė neliečiamybė jam būtų naikinama supaprastinta tvarka.

Kaltinimai parlamentarui grindžiami jo paties įrašais socialiniame tinkle „Facebook“. Būdamas praeitos kadencijos Seimo nariu ir komentuodamas žinią, kad Izraelio pajėgos nugriovė palestiniečių mokyklą, R. Žemaitaitis galimai niekino žydų tautybės asmenis, vartojo antisemitinius pasisakymus.

Dabar jo bylą turės nagrinėti Vilniaus apygardos teismas. R. Žemaitaitis įsitikinęs, kad teismo sprendimas jam bus palankus.

Prieš kurį laiką Tarptautinis baudžiamasis teismas išdavė Izraelio ministro pirmininko Benjamino Netanjahu ir buvusio gynybos ministro Joavo Gallanto arešto orderį dėl „nusikaltimų žmoniškumui ir karo nusikaltimų“.

TA informacija