Senatory Poll
Pier Goodmann
PARTY SECRETERY
Vote Now

Spalio 26 d. Vilniuje vyko protesto mitingas „Pasakyk NE turto nusavinimui!“. Būtent šią dieną Seimas planavo priimti galutinį įstatymą nekilnojamojo turto apmokestinimui, tačiau klausimas iš posėdžio darbotvarkės buvo išbrauktas ir nukeltas vėlesniam laikui.

Šiuo įstatymu turėtu būti apmokestinami absoliučiai visi būstai, įskaitant vienintelį turimą, o tuo pačiu sumažinami mokesčiai turtingiems turto valdytojams. Protestuotojai reikalavo nutraukti visuotinio turto mokesčio įvedimą.

Ši Vyriausybė tautos pamotė“ , „Grįžta reketas NT mokesčių pavidalu“ tokius ir panašaus pobūdžio plakatus laikė savo rankose mitinguotajai, kurių susirinko apie 3 tūkstančius. Protesto akcijos dalyviai ragino mitinge pasirodyti ir premjerę Ingridą Šimonytę, kitus valdančiuosius ir šiuos raginimus lydėjo skanduotėmis „Gėda!“ bei „Seimo vagis lauk!“

Mitinge dalyvavo ir nepraleidžiantis ne vienos progos pasipiarinti Seimo narys P. Gražulis, kuris agitavo susirinkusius būsimuose prezidento rinkimuose palaikyti advokatą Igną Vėgelę.

Buvo atėję ir daugiau politiku bei visuomenininku: parlamentarai Mindaugas Puidokas, Beata Petkevič, Dainius Kepenis, buvęs Vilniaus mėras Artūras Zuokas bei buvęs Lietuvos kariuomenės vadas Valdas Tutkus. Taip pat buvo matomi opoziciniai veikėjai- besikuriančios partijos „Mes Lietuva“ lyderis Antanas Kandrotas-Celofanas, „Tarptautinio geros kaimynystes forumo“ pirmininkė Erika Švenčionienė, Visuomeninio judėjimo „Teisingumo Aušra“ naujas vadovas ir žurnalistas Kazimieras Juraitis. „Lietuvos gyventojų pasipriešinimo okupacijai centro“ vadovas Eduardas Vaitkus ir kt. Mitingą filmavo liaudies žurnalistai Vaidas Žemaitis, Laurynas Ragelskis, Marius Jonaitis.

Pagrindinis mitingo organizatorius, grįžęs iš Danijos Lietuvos emigrantas Raimondas Šimaitis, socialiniuose tinkluose protesto akcijos išvakarėse priminė, kad pagal Konstituciją Lietuvos valstybę kuria Tauta. Suverenitetas priklauso Tautai. Taigi, arba kuriame savo valstybę, arba pasiduodame tarakonams…

Mitingo organizatoriai teigia, kad valdžios ketinimas apmokestinti viską, įskaitant vienintelį būstą, iš tikrųjų yra „turto nusavinimas“. Deja, organizatoriai nevengė ir akivaizdaus cenzūravimo. Kai kurių aktyvesnių visuomenininkų dalyvavimas akcijoje buvo paskelbtas nepageidautinu, o kitų kalbos iš mitingo tribūnos po jo oficialios dalies pabaigos pabrėžtinai pavadintos nesuderintomis.

Kita vertus, galima suprasti ir organizatorius. Dabartinėmis lietuviškos „demokratijos“ sąlygomis jie tiesiog įsprausti į kampa. Šiandien surengti protesto akciją reikia tikros pilietinės drąsos. Visokie draudimai ir apribojimai verčia organizatorius atsargauti, žingsnis į kairę, ar į dešinę – ir tuoj pat užves baudžiamąją bylą bei pradės tampyti po teismus.

Tačiau protesto akcijos ir įvairus rinkimai (nors ir beviltiški) yra naudingas dalykas bet kurio atveju. Dalyvavimas praktinėje politinėje kovoje suteikia patirties, ugdo sąmoningumą ir solidarumą, o kolektyvinis orumo pasireiškimas priartina pokyčius.

Dabartine taip vadinamo „laisvojo pasaulio“ santvarka pergyvena gilią krizę. Taikaus, ramaus virsmo tikimybė vis mažėja. Taigi, ateis diena, kai ant sistemos griuvėsių reikės statyti kažką naujo ar bent jau užkirsti kelią socialinei katastrofai. Tai bus neeilinė situacija ir jos sprendimui žmonės bus stichiškai atrenkami ne rinkimais, o tiesiog dėl savo aktyvios pozicijos, žinomumo, autoriteto ir pilietinės drąsos.

Svarstomas Seime ir ES biurokratų „rekomenduojamas“ nekilnojamo turto įstatymas, dėk kurio ir vyko protesto mitingas – tai tipiškas kapitalistinis reiškinys. Bet mitingas savo atmosfera ir oratorių kalbomis priminė eilinę kova su vėjo malūnais, tai yra su pasekmėmis, o ne su sisteminėmis priežastimis. Nekilnojamo turto mokestis yra visuose kapitalo valdomuose šalyse, taigi kodėl kapitalistinėje Lietuvoje jo neturėtu būti? Dabartinis mutantinis kapitalizmas naikina ne tik tradicinę valstybinę, bet ir klasikinę privačią ir net asmeninę nuosavybę. Žmonės pratinami gyventi be savo būsto, savo automobilio, savo pinigų ir pnš. Viskas turi būti arenduojama, išnuomojama, sąskaitizuojama ir skaitmenizuojama kapitalo naudai.

Tuo tarpu kai kurie mitingo dalyviai vėl kaip visų negerovių priežastį minėjo tarybmetį , komunistus, kgbystus, leftistus, kolaborantus, okupantus ir pnš.

Eklektinė košė Lietuvos gyventojų galvose, kaip sisteminės propagandos rezultatas, jau įgauna tiesiog tragikomišką ir sisteminį pobūdį. Ir tai vienas iš pagrindinių nepajudinamo dabartinės sistemos stabilumo garantų. Perfrazuojant vieną literatūrinį personažą, galima teigti – tvarka visuomenėje prasideda nuo tvarkos galvose. Kol kas, deja, ir ten, ir ten -visiška betvarkė.

TA informacija