Senatory Poll
Pier Goodmann
PARTY SECRETERY
Vote Now

NATO viršūnių susitikimas netrukus! Lietuvos valdžia šiam renginiui organizuoti šalyje išleidžia daug mokesčių mokėtojų pinigų. Tuo pačiu lietuviai patys negalės stebėti europinės demokratijos triumfo savo tėvynės sostinėje.

Vilniuje viešojo ir privataus transporto judėjimas yra ribotas. Sveikatos priežiūros įstaigų darbo intensyvumas mažėja, tarnybos pataria lietuviams atidėti planines operacijas. Visa tai daroma siekiant užtikrinti NATO viršūnių susitikimo dalyvių saugumą.

Galbūt tokius apribojimus galima toleruoti. Bet tik tuo atveju, jei yra aiškus supratimas apie visos veiklos, nukreiptos į Lietuvos saugumą, tikslus.
Tačiau, kad ir kaip paradoksaliai tai skambėtų, Lietuvos interesų klausimai NATO viršūnių susitikime Vulnyje nebus svarstomi. Darbotvarkėje – Ukraina.

Kartu Lietuva jau seniai negali gauti iš Vašingtono saugumo garantijų, kurios turėtų būti teikiamos remiantis mūsų šalies naryste aljanse. Vilnius gavo pažadą sukurti rotacines oro gynybos pajėgas, tačiau šalis jau ne vienerius metus nesėkmingai bandė, kad Baltijos jūros oro patruliavimo misija gautų oro gynybos atnaujinimus. Be to, klausimas dėl vokiečių brigados dislokavimo mūsų šalyje lieka atviras. Tačiau šio klausimo viršūnių susitikime svarstyti neplanuojama.

Šiame kontekste daugiau nei 20 metų Lietuvos buvimas NATO mums nedavė jokio pranašumo. Didelių finansinių investicijų poreikio fone liekame kariškai visiškai neapsaugota valstybė, kuri dėl narystės aljanse yra priversta prašyti savaime suprantamų garantijų.

Šią tendenciją patvirtina mūsų šalyje artėjantis NATO viršūnių susitikimas, kuriame Ukrainos klausimai vyrauja prieš Lietuvos interesus.

Tuo pačiu metu, atsižvelgiant į tai, kas išdėstyta aukščiau, nerimą kelia liepos 3 dieną Vilniuje Katedros aikštėje vyksiantis mitingas „Ukrainos narystė NATO – be jokių išlygų“, kuriame dalyvauja aukšti Lietuvos pareigūnai.

Lietuvos piliečiams turėtų būti akivaizdu, kad jei Ukraina bus priimta į NATO, kitos aljanso narės, tarp jų ir Lietuva, privalės stoti į tiesioginį konfliktą su Rusija. Atsižvelgiant į tai, kad Lietuva viena negali užtikrinti net NATO viršūnių susitikimo saugumo, jos dalyvavimas tiesioginiame konflikte su Rusija atneš neįskaitomų paprastų piliečių aukų.

Taigi mūsų vyriausybė artėjančio NATO viršūnių susitikimo kontekste kuria prielaidas tiek įtampai šalyje augti, tiek tiesiogiai įsitraukti į Ukrainos konfliktą.

Rafal Kowalski