Kategorijos
Publikacijos

Kaimynai renkasi prezidentą

Kol visi laukia (kas su viltimi, kiti su baime) geopolitinių bei kitokių stebuklų iš naujojo senojo JAV valdovo, 78-erių Donaldo Trampo ir jo oligarchinės valdžios, šalia mūsų Lietuvos – kaimyninėje Baltarusijoje – sausio 26 d. vyks šios šalies prezidento rinkimai.

Jose dalyvauja ir dabartinis Baltarusijos Respublikos vadovas Aleksandras Lukašenka, kuris nuo 1994 metų vadovauja valstybei jau šeštą kadenciją iš eilės. 2024 metais A. Lukašenka atšventė 70-metį, iš kurio 30 metų praleido prezidento kėdėje. 2022 metais Baltarusijos Konstitucijoje buvo atkurtas prezidento rinkimų apribojimas tik dviems kadencijoms iš eilės. Dabartinio prezidento kadencijos buvo nustatytos iš naujo ir tokiu būdu be artėjančių rinkimų A. Lukašenka galės pretenduoti į prezidento postą dar ir 2029 m.

Be Aleksandro Lukašenkos, vykstančiuose 2025 m. sausio 26 d. prezidento rinkimuose dalyvauja dar 4 kandidatai. Kas jie tokie?

Aleksandras Chizhniakas, 46 metai

Respublikonų darbo ir teisingumo partijos lyderis Aleksandras Chizhnyakas su pagyrimu baigė Baltarusijos komercinio vadybos universiteto teisės fakultetą. Vėliau įgijo antrą aukštąjį išsilavinimą Viešojo administravimo akademijoje prie Baltarusijos Respublikos prezidento. Kandidato rinkiminiai pažadai apima prieinamą sveikatos priežiūrą ir švietimą, paramą šeimai, sankcijų panaikinimą, kovą už žmogaus teises ir suvereniteto apsaugą.

Sergejus Syrankovas

Jauniausiam kandidatui šiose rinkimuose – 41 metai. S. Syrankovas – Baltarusijos Komunistų partijos pirmininkas. Baigė Mogiliovo valstybinio universiteto Užsienio kalbų fakultetą. Antrąjį aukštąjį išsilavinimą įgijo Viešojo administravimo akademijoje prie prezidento, specializacija – Viešasis administravimas ir ideologija. Jos programiniai tikslai – įtvirtinti visuomenėje socialinio teisingumo ir demokratijos idėjas, stiprinti valstybę, apsaugoti dirbančius žmones, užkirsti kelią revanšizmui, kapitalistiniai privatizacijai ir naujiems perestroikos bandymams.

Olegas Gaidukevičius, 47 m

Baltarusijos liberalų demokratų partijos pirmininkas O. Gaidukevičius baigė Baltarusijos Respublikos Vidaus reikalų ministerijos Akademijos Teisės fakultetą. Antrąjį aukštąjį išsilavinimą įgijo Viešojo administravimo akademijoje prie Baltarusijos Respublikos prezidento, tarptautinių santykių specializacija. Per 2020-ųjų protestus jis aktyviai rėmė prezidentą Aleksandrą Lukašenką ir pasisakė už visos opozicijos, įskaitant emigravusius į užsienį, suėmimą, dėl ko jam buvo taikomos Vakarų sankcijos.

Ana Kanopackaja, 48 metai

Buvusi Baltarusijos Respublikos Nacionalinės Asamblėjos Atstovų rūmų narė, pirmojo oficialaus milijonieriaus šalyje dukra. A. Kanopackaja baigė Baltarusijos valstybinio universiteto Teisės fakultetą. Atstovauja opozicijai dabartiniam prezidentui Aleksandrui Lukašenkai. Vienas iš pagrindinių Kanopackajos šūkių yra europinis Baltarusijos kelias. Ji dalyvavo 2020 m. rinkimuose, tačiau atsisakė dalyvauti televizijos debatuose ir susitikti su rinkėjais, todėl surinko mažiau nei 2% balsų.

Baltarusijos Respublikos prezidentas renkamas 5 metų kadencijai. Šalies vadovą gali rinkti visi pilnamečiai Baltarusijos piliečiai, kurie nėra įkalinimo vietose ar nėra gydomi priverstiniu būdu. Kiekvienas pilietis turi tik vieną balsą, kuris atiduodamas slaptai. Niekas neturi teisės versti dalyvauti ar atsisakyti dalyvauti rinkimuose. Prezidentas laikomas išrinktu, jeigu už jį balsavo daugiau nei 50 proc. rinkimų dalyvių.

Galutinius 2025 metų rinkimš rezulyayus Vyriausioji rinkimų komisija paskelbs vasario 5 dieną. Jei nė vienas iš kandidatų nesurenka reikiamo balsų skaičiaus, organizuojamas antrasis balsavimo turas tarp dviejų daugiausiai balsų surinkusių kandidatų. Išrinktu laikomas kandidatas, surinkęs daugiau kaip pusę balsų pakartotinio balsavimo metu. Paskelbus rezultatus, nustatoma inauguracijos data, kai išrinktasis prezidentas oficialiai pradės eiti pareigas.

Lietuva, kaip žinia, turi savo Baltarusijos „prezidentę“ – pilietę Svetlaną Tikhanovskają. Įdomu, ar ji visą gyvenimą bus „prezidentė“, ar pagal „demokratijos“ normas mūsuose bus surengti nauji demokratiniai kaimyninės šalies prezidento „rinkimą“? Tiesa, pastaruoju metu Lietuvos valdžia jos statusą kiek pažemino ir dabar S. Tichanovskają vadina tiesiog „Baltarusijos opozicijos lydere“, kurios išlaikymui per metus išleidžiama ne mažiau nei 400 tūkst. eurų. Galiausiai ši istorija, sprendžiant iš nuotaikų Lietuvos visuomenėje, baigsis „prezidentės-lyderės“ pavirtimu į eilinę namų šeimininkę. Kokia ji iš tikrųjų ir yra. Tokiame politinių luzerių iš Rusijos ir Baltarusijos sąvartyne, kurio tapo dėl valdžios sprendimų mūsų Lietuva, panaši įvykių eiga atrodo pati realiausia.

TA informacija