Žlungant Europos ekonomikai Lietuvoje pavojaus varpais skambina statybininkai, gydytojai ir net kalėjimų prižiūrėtojai.
***
Žiniasklaida skelbia, kad po Naujųjų metų nusimato naujas kainų kylimo vajus, nors jau ir dabar pirmaujame Europos Sąjungoje pagal jų didėjimo indeksą. Šiame fone įvairios socialinės gyventojų grupes sunerimo dėl prastėjančių darbo sąlygų bei pragyvenimo lygio.
Statybininkai nerimauja, kad keičiasi įvairiausiu leidimų išdavimo tvarka. Šis mechanizmas ženkliai subiurokratėja ir tiek prašant, tiek gaunant statybinius dokumentus žmonės gali susidurti su įvairiais trukdžiais, procesai gali žymiai vėluoti.
Susirūpinę ir medikai. Jie įspėja apie naujos krizės sveikatos sistemoje: galimybę. Dėl nepamatuotų valdžios sprendimų gydymo įstaigos gali būti priverstos nutraukti paslaugų teikimą mažesniuose miestuose, dalis būtinų tyrimų gali tapti neprieinami, gresia gydytojų atleidimai. Medicinos įstaigos dar gali patirti ir milijonines žalas už suteiktus bet neapmokėtus tyrimus ir paslaugas pacientams.
Įkalinimo įstaigų darbuotojai, siekdami atkreipti dėmesį į bausmių vykdymo sistemos problemas, lapkričio 26 d. Vilniuje surengė mitingą prie Seimo. Protesto akcija prasidėjo eisena – prie Teisingumo ministerijos pastato susirinkę kalėjimo prožiurętojai Gedimino prospektu ėjo susirakinti grandinėmis ir su antrankiais. Priekyje ėjo jų kolega, apsirengęs kaip kalinys.
Protesto dalyviai perspėjo valdančiuosius, kad įkalinimo įstaigose kyla grėsmė, jog dėl prasto mikroklimato,dėl pareigūnų trūkumo sistemai gali pradėti valdyti nuteistieji.
Protestuotojai laikė rankose plakatus su užrašais „Bėgantys kaliniai – nesaugi visuomenė“, „Reikalaujame oraus darbo užmokesčio“, „Išlaisvinkite pareigūnus iš grandinių“.
Savo prie Seimo rūmų vykusi mitingą jie pavadino „Sistemos surakinti pareigūnai“.
Vienu žodžiu, konsrevatoriai ir liberalai palieka nekokį „paveldą“ naujai valdžiai. Kitas klausimas – ar ši nauja valdžia susidoros su šiomis problemomis ar dar daugiau jas pagilins vykdydama tą pačią užsienio politiką?
Kol Lietuva sparčiai militarizuojama šalyje didinama valstybės skola, nutraukiami perspektyvus investiciniai projektai, bankrutuoja įmones, masiškai atleidžiami darbuotojai.
Prie viso tuo prisideda dar ir ES „lokomotyvo“ – Vokietijos ekonomikos problemos.. Čia dar nenutilus skandalui su „Volkswagen“, paskelbusiu apie 10 tūkstančių darbuotojų atleidimą dėl Drezdeno ir Osnabriuko gamyklų uždarymo, žinios apie didelio masto atleidimus ėmė plūsti ir iš kitų įmonių. Geležinkelių koncernas „Deutsche Bahn“ paskelbė apie artėjantį 30 tūkst. darbuotojų atleidimą. Metalurgijos koncernas „Thyssenkrupp“ paskelbė atleidžiantis 11 tūkst. darbininkų. Automobilių dalių ir komponentų gamintoja ZF Friedrichshafen AG atleidžia 14 tūkst., padangų ir automobilių elektronikos gamintoja „Continental AG“ – 13 tūkst.
Štai taip veikia Europos Sąjungos pradėtas sankcijų karas prieš Rusiją bei ideologizuotas „žaliasis kursas“. Ekonomikos politizavimas brangiai apsieina visiems. Musuose aistras dar pakurstė VSD direktoriaus D. Jauniškis pareiškęs, kad grėsmę Lietuvai kelia ne tik rusų hibridinės atakos, bet ir iš Baltarusijos bei Rusijos atvykstantys migrantai, tarp kuriu gali būti ir Putino agentai.
Visiems mums teks sumokėti gana didelę kainą už trumparegišką savo valdovų politiką. Ir ne faktas, kad padarytą žalą bus lengva atlyginti be toli siekiančių pasekmių, panaudojant net ir pačias drastiškiausias priemones.
TA informacija