Kategorijos
Publikacijos

Kur ritasi pasaulis?

Šiandien visi stebime, kaip dar nesenai vyraujantis tarptautinių santykių humanizavimo procesas dabar visiškai sustabdytas. Jį pakeitė visiškai priešinga tendencija, tarsi žmonija būtų nublokšta atgal į ankstyvųjų viduramžių epochą, ir dar toliau – į barbarų laikus, kai niekas iš principo nemokėjo tarpusavyje derėtis. Su vienu skirtumu – ginklai tapo iš esmės kitokie, įskaitant masinio naikinimo ginklus.

Toks įspūdis, kad intelektas, protas, geros kaimynystės ir tarpusavio supratimo principai patyrė visišką krachą. Ir apart naujo pasaulinio karo, įvairiausių epidemijų, terorizmo išpuolių, nacizmo ir fašizmo atgimimo, žmogaus teisių ir laisvių suvaržymų bei kitų pavoju žmonija susiduria ir su aibę socialinių problemų. Ir sunku pasakyti kokios jų yra pirminės, o kokios antrinės. Nes visos jos tarpusavyje susijusios ir priklauso viena nuo kitos.

Tai nenuostabu, turint omenyje globalinio kapitalizmo sistemos dominavimą planetoje.

Paskutiniame Pasauliniame ekonomikos Forume Davose JT generalinis sekretorius Antonio Guterešas perspėjo turtingąsias šalis:

  • Pastaraisiais metais 5 turtingiausi planetos žmonės savo turtus padidino dvigubai, o daugiau nei pusė gyventojų dar labiau nuskurdo.

  • Pasaulio laukia blogiausias penkerių metų laikotarpis ekonomikos augimo požiūriu per pastaruosius 30 metų.

  • Nepakankamos pastangos kovoti su skurdu ir badu sukelia neigiamas emocijas ir pyktį, ypač neturtingose šalyse.

  • Daugelis valstybių atsidūrė finansinėse gniaužtuose, o daugiau nei pusė iš 75 skurdžiausių šalių susiduria su skolų krize.

  • Nemažai šalių ir kompanijų siekia savo siaurų interesų nesirūpindamos bendra ateitimi ir gėriu.

  • Jei nebus imtasi veiksmų, pasauliui gresia daug blogesni laikai.

P.S. Organizacijos Oxfam (JK įsikūrusi 21 nepriklausomų labdaros organizacijų konfederacija, skirta mažinti pasaulinį skurdą) teigimu, jei bus išlaikytas dabartinis kursas, žmonija skurdą įveiks tik iki 2250 m., tačiau tai nėra tikra. Judėjimas link pasaulinės oligarchijos tampa vis aiškesnis – pirmasis dolerinis trilijonierius gali atsirasti per 10 metų. Nelygybės padėtį ekonomikoje apsunkina kolosali kapitalo koncentracija ir centralizacija bei dėl to vykstantis monopolizacijos procesas. Didžioji dalis turto šiandien priklauso transnacionalinėms korporacijoms (TNK).

Taigi, 5 milijardierių grupelė prieš 5 milijardus žmonių ir tendencija toliau stiprėti pasaulinės oligarchijos galiai ir kapitalui. Toks neišvengiamas kapitalistinės santvarkos rezultatas.

TA informacija