Kategorijos
Publikacijos

Rinkimų spektaklis

Vokietijoje iš opozicinės dešiniųjų partijos „Alternatyva Vokietijai“ buvo atimta viena parlamento vieta Saksonijos Landtage: vietoj 41 deputato pagal galutinai patvirtintus rezultatus jiems teks tik 40.

Rinkimų rezultatų patikslinimas po praėjusių rugsėjo 1 d. vietinių rinkimų šioje šalyje paskelbimo buvo paaiškintas „kompiuterinės programinės įrangos klaida“. Kažkodėl dėl nuostabaus sutapimo kompiuteriai dažniausiai „klysta“ valdžios partijų naudai.

Kokia yra vienos parlamentinės vietos reikšmė? Na, šiuo atveju – gana didelė: turėdama 41 parlamentinį mandatą AfD gautų blokuojančią mažumą Saksonijoje, tai yra, net jei visos kitos frakcijos dėl kažko susitartų, tai be AfD frakcijos pritarimo nebūtų galinčios gauti absoliučios daugumos, nes 2/3 balsų reikia kai kuriems svarbiems sprendimams priimti. Na, dabar ši blokuojanti mažuma buvo gana išradingai atimta iš AfD, dangstant „kompiuterio klaida“.

Taigi, buržuazinei rinkiminei sistemai kapitalo kraštuose vis dažniau į pagalbą ateina naujausios technologijos. Prisiminkime, kad ir V. Adamkaus abejus prezidentinius rinkimus mūsuose, kai balsų skaičiavimo metu naktį Kaune staigiai „nulūždavo“ elektroninio skaičiavimo technika.

Taip šiandien veikia tikroji „laisvojo Vakarų pasaulio“ demokratija. Dar, žinoma, reikia įvertinti katastrofiškai mažėjantį rinkėjų aktyvumą bei padažnėjusių rinkimų „neteisingų“ rezultatų nepripažinimo praktiką iš įvairių suinteresuotų vidaus ir išorės jėgų pusių. Veika ir politiškai „netinkamų“ kandidatų filtracijos mechanizmas. Daugėja ir įvairiausių skandalų, susijusių su rinkimais, skaičius bei mastai.

Kaip teigė vienas gana įžvalgus politikas, svarbus ne tikras žmonių pasirinkimas, o jų balsų apskaičiavimo mechanizmas. Šiandien tampa akivaizdu – visa dabartinė rinkimų institucija, kaip demokratijos pagrindas, plyšta ir trūkinėja per visus galus.

Rinkimai transformuojasi į grynai manipuliacinį politinį instrumentą ir panašėja į veidmainišką spektaklį ar net atvirą farsą. Deja, kaip ir visa kita šioje sistemoje. Bet reikalas tas, kad farsas dažnai turi tendenciją išvirsti į tragi-farsą.

Visa tai, žinoma, nereiškia, kad nereikia dalyvauti rinkimuose. Atvirkščiai – reikia ir kuo aktyviau. Būtina išnaudoti kiekvieną dar likusį šansą. Tik taip galima apsunkinti darbą visokiems sisteminiams machinatoriams.

Kita vertus, tik aktyvus dalyvavimas gali padėti išbalansuoti sistemą. Dabar jau matosi, kad būsima naujojo Seimo sudėtis bus gana marga. Ir kuo daugiau ten atsiras vadinamųjų „radikalų“ bei nesisteminių kandidatų, ypač iš E. Vaitkaus Liaudies partijos sąrašo, tuo daugiau galimybių pagaliau sudrumsti šią parsidavėlišką militaristinę politinę pelkę.

Taigi, tebūnie spektaklis.

TA informacija