2024 metų kovo 15-17 dienomis Rusijoje vyko prezidento rinkimai. Vyriausiosios rinkimų komisijos duomenimis, rinkimuose dalyvavusių piliečių aktyvumas siekė 77,44% balsavimo teisę turinčių rinkėjų. Dabartinis prezidentas V. Putinas, pirminiais duomenimis, surinko per 87% balsų.
Šie rinkimai vyko gilios geopolitinės, ekonominės, vertybinės ir karinės Putino vadovaujamos Rusijos ir kolektyvinių Vakarų konfrontacijos sąlygomis. Vakariečiai iš anksto pareiškė, kad Rusijos rinkimai nedemokratiški, o naujose, jų nuomone, „okupuotose“ teritorijose, ir neteisėti. Nors prieš tai įvairių lygių, įskaitant prezidento, rinkimai, kurie vyko daug kartų JAV ir NATO šalių okupuotose Irake ir Afganistane visada buvo pripažįstami jų pačių teisėtais ir demokratiniais…
Prieš Rusijos rinkimus buvo pradėta precedento neturinti kampanija, siekiant juos diskredituoti ir sužlugdyti. Kai kuriose balsavimo apylinkėse buvo pilami dažai ant balsadėžių, kelios apylinkės buvo apmėtytos Molotovo kokteiliais, kai kur padegtos kabinos, purškiamos dujos, buvo grasinama rinkimų komisijų nariams, bandoma organizuoti kitas demonstracines pasipriešinimo akcijas. Įvyko ir daugybę bandymų atakuoti elektroninio balsavimo sistemą.
Visos šios provokacinės kampanijos priešakyje, kaip visada, buvo Ukraina ir Baltijos šalys. Ukrainos specialiosios tarnybos ir ginkluotosios pajėgos kai kuriuose Rusijos Federacijos regionuose suaktyvino diversinę ir karinę veiklą, o Baltijos šalys visais įmanomais būdais trukdė laisvai pareikšti savo valią Estijoje, Latvijoje ir Lietuvoje gyvenantiems Rusijos piliečiams.
Lietuvoje paskutinę Rusijos rinkimų dieną, kovo 17-ąją, su paraiška surengti protestus kreipėsi dvi antiputiniškų aktyvistų grupės. Viena grupė – Rusijos ir Baltarusijos pabėgeliai- opozicionieriai, kuriems Lietuva tapo savotišku „savartinu“. Kita – vaivorykštinio LGBT+ judėjimo aktyvistai. Galu gale abi grupės susivienijo (tai savaime iškalbinga) ir surengė bendrą nedidelį protesto mitingą prie Rusijos ambasados Vilniuje.
Į visą šį spaudimą rusai atsakė dar didesniu susitelkimu ir rekordiniu šiuolaikinės Rusijos istorijos atžvilgiu aktyvumu bei rekordiniu balsų skaičiumi už rinkimų nugalėtoją. Jie išrinko savo lyderį V. Putiną naujai 6 metų (o gal net ir 12 metų) prezidento kadencijai.
Galime visiškai užtikrintai prognozuoti, kad per šį laikotarpį pasaulyje, Rusijoje ir Lietuvoje įvyks radikalūs ir, ko gero, dramatiški pokyčiai. Kaip teigė vienas iš prezidento rinkimų kampanijos dalyvių: „Pažaidėme kapitalizmą ir gana!“
TA informacija