Notice: Funkcija _load_textdomain_just_in_time buvo iškviesta neteisingai. Translation loading for the twentytwenty domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Daugiau informacijose rasite WordPress klaidų šalinimo skiltyje. (Ši žinutė pridėta versijoje 6.7.0.) in /home/kfzmtun/www/wp-includes/functions.php on line 6114
Pasikeitė šeimininkas – Teisingumo Aušra
Kategorijos
Publikacijos

Pasikeitė šeimininkas

JAV pasibaigė šios šalies prezidento rinkimai. Juos laimėjo milijardierius ir liberal – gobalistų siaubas D. Trumpas. Sociologinės tarnybos pranašaujančios Kamalos Harris lyderystę rinkimų išvakarėse vėl apsimelavo. Ką reiškia Trumpo pergalė pasauliui ir Lietuvai? Kas pasikeis? Iš esmės nieko. Tiesiog silpstantis hegemonas daugiau dėmesio skirs vidaus problemoms bei daugiau rūpinsis JAV ekonominiais interesais pasaulyje. Mėgiamiausias „naujo seno“ JAV prezidento žodis, kaip ir pridera biznio žmogui, yra – „sandoris“. Lietuvai tai pirmiausia reiškia, kad pasikeitė mūsų politinio elito šeimininkas ir jo pozicija kai kuriais geopolitiniais klausimais.

Dar per pirmą savo kadenciją Trumpas buvo pareiškęs, kad tik buki žmonės ir kvailiai pasisako prieš gerus santykius su Rusija. Šis jo pasakymas sukėlė anuomet tikrą šoką mūsų valdžioje ir tapo visų pasaulio rusofobų prakeiksmų objektu.

Toliau dar gražiau – NATO – tai pasenusi organizacija, anuomet paskelbė D. Trumpas, o Jungtinės Karalystės sprendimas trauktis iš Europos Sąjungos yra labai teisingas ir jis mano, kad tokiu pavyzdžiu paseks ir kitos šalys.

Žinoma, tai buvo tik retorika. Trumpas per savo pirmo prezidentavimo laikotarpį įvedė rekordinį sankcijų kiekį Rusijai bei faktiškai suaktyvino NATO, paskatindamas Europas šalis daugiau pinigų skirti karinėms reikmėms.

Dabar gi jis žada greitai užbaigti karus Ukrainoje bei Artimuose Rytuose, net pareiškė, kad per jo prezidentavimo laikotarpį karų išvis daugiau nebus, žadėjo protekcionistinės politikos pagalba pristabdyti Kinijos „ekonominę invaziją“, sutramdyti Rusijos „geopolitinį agresyvumą“, padaryti „Ameriką vėl didinga“. Deja, prekybinių karų Trumpas neatsisako.

Be kitko dar jis yra nusiteikęs kovoti su „marksistais, socialistais ir komunistais“ pačioje savo šalyje. Tokiais jis laiko demokratų partijos aktyvistus, kurie nieko bendro su panašiais apibūdinimais, žinoma, neturi.

Trumpo išrinkimas be abejo padidins ir vidinę JAV įtampą bei susipriešinimą. Kai pralaimėtojai atsigaus po patirto šoko, neišvengiamai prasidės naujas ir tikriausiai dar destruktyvesnis tarpusavio kovos etapas nei per pirmą Trumpo kadenciją. O ir per likusį iki inauguracijos laikotarpį dar daug ką galima padaryti ir pridaryti.

Galimai, kad D. Trumpas iš tikrųjų gali pasiūlyti Rusijai kokį nors susitarimą dėl Ukrainos, tik kažin ar jis bus jai palankus ir priimtinas. Ir jeigu Rusija jį atmes, tai tokiu atveju Trumpas, žinant jo būdą, vėlgi ko gero gali paskelbti didžiulį pagalbos paketą Zelenskio režimui ir visų raketų apribojimų panaikinimą. Taigi, situacija gali ne tik kad neišsispręsti, o dar daugiau paaštrėti.

Kita vertus, Trumpo pergalė rinkimuose yra amerikiečių balsavimas už nacionalinių interesų prioritetą ir vidinių problemų sprendimą, o ne už investicijas į „pasaulinius karus“ ir kitokias globalines problemas. Trumpo rinkiminė retorika buvo taikdario, o ne karo kurstytojo retorika. Šia prasme galima teigti, kad JAV rinkėjai pasirinko taikos, o ne karo politiką. Skirtingai tarp kitko nuo Lietuvos rinkėjų. Gana griežta Trumpo pozicija Ukrainos, o ypač NATO ir Europos atžvilgiu bei jo pergalingos rinkiminės nakties pažadas „apsukti šalies kursą 180 laipsnių“ privers išties sunerimti Lietuvos valdančiuosius, kurie visas viltis ir resursus įdėjo į Ukrainos laimėjimą mūšio lauke prieš Rusiją. Neslėpdami net ir savo ketinimų įvelti ir visą NATO į šį karą.

Keičiasi šeimininkas ir jo pozicija – turėtų keistis ir Lietuvos politinė linija. Ir nors taip jau sutapo, kad ir Lietuvoje valdžia pasikeitė, bet mūsuose per daug yra užsisenėjęs ir inertiškas politinis režimas, kuris pastatytas ant vienpusių bėgių ir rieda įprastu kursu. Jis žinoma nesikeis. Bet patirti tam tikrą mentalinį sukrėtimą mūsų elitui ko gero reikės. Rinkiminiai šou pasibaigė ir tenka grįžti prie rūsčios ir vis sudėtingesnės kasdienybės.

Sunku prisitaikyti prie šeimininko kaprizų. Bet tokia vasalo dalia.

TA informacija