Šiandien, kaip ir prieš šimtmetį, senoji pasaulio tvarka griūva. Kaip buvo anksčiau, daugiau nebebus. Globalinio kapitalo plėtra pasiekė savo „augimo ribas“.
Kiekvienas, kuris dabartinių pasaulinių neramumų metu pasiūlys veiksmingą ateities pasaulio tvarkos modelį, gaus strateginį pranašumą planetos mastu. Ir, žinoma, TSRS patirtis ir įvaizdis šioje vietoje, atspindintis XXI amžiaus potencialią tikrovę, yra lemiamos reikšmės veiksnys planetos žmonėms.
Visos pastarojo dešimtmečio naujovės, pradedant 2008-ųjų krize ir koronaviruso apribojimais, įrodo, kad klasikinis kapitalizmas miršta. Nebėra „šventos privačios nuosavybės teisės “, „sąskaitų slaptumo“, „laisvos konkurencijos“, tikrų „žmogaus teisių ir laisvių“. Viskas, kas buvo paskelbta senojo liberalaus kapitalizmo, eižėja kartu su juo. Iš esmės kapitalizmas transformuojasi į globalią nacistinio tipo paskirstymo sistemą, tarnaujančią net ne „auksinio milijardo“, o žmonijos „auksinio milijono“ interesams. Ir šis „auksinis milijonas“, vadovaujamas „nemirtingų“ būtybių su keičiamais organais ir „skaitmenine siela“, gyvens chaoso ir archaizmo karalystės pasaulyje, į kurį globalizatoriai nori sugrąžinti likusią žmonijos dalį.
Kapitalas pasiekė „plėtros ribas“ išteklių, ekologijos ir palukanų už kreditą požiūriu. Kapitalo „savaiminis augimas“ baigėsi, vyksta jo pelningumo mažėjimas. Karlas Marksas šią tendenciją nustatė prieš pusantro šimtmečio savo veikale „Kapitalas“, pavadindamas ją pelno normos mažėjimo dėsniu: Laikas parodė, kad Markso atrastas dėsnis galioja. Nors net Marksas negalėjo įsivaizduoti, kad bus neigiamos bankų palūkanų normos, neigiama biržos fjučersų vertė.
Dalinę išeitį, kaip atidėti objektyvią istorinio proceso eigą, pasaulinių korporacijų savininkai rado. Darbo žmonių išnaudojimas gali būti išplėstas ne tik per materialinę gamybą ir finansinius svertus, bet ir kapitalizuojant bei įtraukiant į rinką anksčiau ne rinkos sritis – nuo švietimo ir sveikatos priežiūros iki mokslo sistemos ir asmeninio, intymaus žmogaus gyvenimo, jo elgesio ir poreikių. „Pinigų gamintojai“, pasaulinių TNK vadovai ir finansų monstrai yra pasirengę į „tamsiaisiosius amžius“ nustumti absoliučią žmonijos daugumą, kad išlaikytų savo planetos, žmonijos ir pagrindinių išteklių kontrolę visame pasaulyje.
Šiandien „idėju formuotojai“ Vakaruose diskutuoja apie įvairius kapitalizmo esmės išsaugojimo projektus-scenarijus.
Ilonas Maskas siūlo: jei kapitalo augimo Žemėje galimybės pasibaigs, nukreipkime plėtrą į kosmosą. Jo teigimu, Marsas gali tapti vieta, kurioje „žmonių civilizacijos sėklos“ išgyvens trečiąjį pasaulinį karą, o vėliau padės įveikti „tamsiuosius amžius“ namuose.
Klausas Schwabas su savo „inkliuziviniu kapitalizmu“ mano, kad „ketvirtoji pramonės revoliucija“ yra pasirengusi suvaldyti perteklinį kapitalą, kuris šiandien siaučia biržose. Tai gali užtikrinti technogeninė civilizaciją su visišku gamybos robotizavimu, žmogaus perkėlimu iš daugelio darbo sričių, jo asmeninės nuosavybės nusavinimu ir visuotina algoritmine kontrole.
Bernie Sandersas siūlo kitą metodą, kaip įveikti „pasimetusį kapitalizmą“ – „Žaliąjį naująjį kursą“ – socialinių, ekonominių ir technologinių naujovių programą. Jos esmė – įgyvendinti plataus masto modernizavimo ir ekologiškų technologijų pagrindu sukurtų milijonų darbo vietų programą. Tačiau daugumos technologijų, reikalingų proveržiui, dar nėra gamtoje. O daugelio esamų plėtra priklauso nuo išteklių trūkumo.
Reaguodamos į šiuos planus/scenarijus, tikrai kairiosios komunistinės, socialistinės ir darbo jėgos formuluoja talpią ir globalią išvadą apie du dabartinės sisteminės kapitalizmo krizės įveikimo scenarijus: arba fašizaciją, arba socializaciją.
Jeigu šios jėgos, susidūrusios su Vakaruose besiformuojančia antižmogiška nacizmo idėjų persmelkta technofeodalistine globalia paskirstymo sistema ir atsižvelgiant į geriausią TSRS patirtį, turės galimybę realizuoti savo idejas, tada jos sulauks daugumos žmonijos paramos. O jų simpatijos, kaip ir TSRS laikais, bus sėkmės ir pergalių garantas priešinantis kanibalistiniams globalios žmonijos pertvarkos planams, kuriuos aktyviai pradėjo įgyvendinti Vakarai.
Sergejus Obuchovas
(Sutrumpintas straipsnio variantas)
Šaltinis: https://kprf.ru/