„Smarkiai brangstanti elektra stato Lietuvos pramonę ant žlugimo slenksčio“ – LRT eteryje pasakė SBA įmonų grupės (valdančios penkias baldų gamyklas) vadovė Raimonda Kižienė.
„Netvaraus elektros sąnaudų augimo kontekste, dėl kurio labai brangsta gamyba, neįsivaizduoju, kaip pramonė gali išgyventi be valstybės paramos“, – sakė ji.
Per pastaruosius pusantrų metų – nuo 2021 m. kovo mėnesio iki šios dienos – grupės išlaidos sąskaitoms už elektrą išaugo 13 kartų, sakė Kižienė. Ji pažymėjo, kad tokiomis sąlygomis neveikia jokios energijos taupymo programos: „Jei anksčiau galėjome sutaupyti 10% elektros energijos ir sakėme, kad tai puikus rezultatas tai šiandien tokios santaupos yra tiesiog beprasmiškos“.
Priminsime, kad nuo 2022 metų rugsėjo 1 d. dalinai sustabdė savo veiklą dėl pabrangusių dujų azoto trąšų gamykla „Achema“. Ši gamykla yra viena didžiausių mokesčių mokėtojų Lietuvoje, savo produkciją tiekusi 30 šalių, tarp jų ir Rusijai.
Padidėjo ir bankrutuojančių įmonių kiekis. Per šešis mėnesius bankrotų skaičius Lietuvoje išaugo beveik dvigubai. Statistikos departamento duomenimis, pirmąjį pusmetį bankroto procedūrą pradėjo 1,7 karto daugiau įmonių nei per tą patį 2021 metų laikotarpį. Pirmąjį ketvirtį pradėjo bankrutuoti 312 įmonių, o antrąjį – dar 274.
Tai paveikė labiausiai:
✔️ statybų sektorius,
✔️ didmeninę ir mažmeninę prekybą,
✔️ transporto priemonių ir motociklų remonto paslaugas teikiančius subjektus,
✔️ apgyvendinimo ir maitinimo įmones,
✔️ Gamybos pramonę.
Daugiausia inicijuotų bankroto procedūrų yra trijų didžiausių miestų: Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos apskrityse.
Tuo tarpu Vilniuje dėl elektros kainų buvo pritemdytas apšvietimas gatvėse ir viešose vietose. Kai kuriose vietose jis visiškai išjungtas. Savivaldybės įmonės „Vilnius Illumination“ vadovo teigimu, dabar šviesos intensyvumas sumažintas 20 proc.
Taip pat dalis vilniečių dėl taupymo troleibusų parke rizikuoja likti be transporto, nes planuojama sutrumpinti miesto transporto kursavimo laiką kai kuriais maršrutais.
Dar ir infliacija musuose muša rekordus. Kartu su Estija ir Latvija pirmaujame pagal šį rodiklį visoje Europos Sąjungoje.
Panašu, kad Lietuvoje artėja rimta socialinė – ekonominė krizė, kuri išprovokuota mūsų valdžios vidaus ir užsienio politikos.
TA informacija