Senatory Poll
Pier Goodmann
PARTY SECRETERY
Vote Now

Dvi geros naujienos iš Lietuvos kalėjimų

Politiniam kaliniui Algirdui Paleckiui bus leista 3 birželio dienoms gauti atostogas ir aplankyti garbaus amžiaus savo tėvus. Primename, kad birželio 23 dieną Lietuvos Aukščiausiasis Teismas turi skelbti galutinį nuosprendį dėl jo apeliacinio skundo. Paleckio kasaciją nagrinėjama išplėstine sudėtimi, ne trijų teisėjų kolegija, kaip įprasta, o iš karto 7-rių.

Pats Algirdas stebi įvykius Lietuvoje ir pasaulyje, kiek tai įmanoma kalėjimo sąlygomis. Jis domisi geopolitika ir futurologija, gilinasi į istoriją, kuri jį visada traukė ir kurioje galima iššifruoti bent dalį ateities.

Kitas politinis kalinys, jau metus kalėjęs Lietuvos kalėjime, irgi nepagrįstai apkaltintas šnipinėjimu Rusijos Federacijos naudai Aleksejus Greičius perkeltas į kitą grupę – su lengvesnėmis sulaikymo sąlygomis. Dabar jam leidžiama be apribojimų skambinti. Yra ir kitų privilegijų. Neseniai A. Greičių aplankė jo sesuo, o administracijai leidus, jis netgi galėjo surengti jai trumpą ekskursiją po koloniją.

Rugpjūčio pabaigoje A. Greičiui taip pat gali būti leista trims dienoms išvykti atostogų pas tėvą. Jo tėvas – žurnalistas ir rašytojas Rimantas Greičius neseniai su draugais atšventė 85-ąjį gimtadienį!

***

Viena pusiau gera naujiena iš Latvijos

Iš Rygos kalėjimo paleista Jelena Kreilė. Ji buvo sulaikyta šių metų kovo 31 d. ir iš pradžių patalpinta į tardymo izoliatorių, po to dviem mėnesiams į moterų kalėjimą. Prieš tai ji ne kartą buvo sulaikyta arba su Rusijos trispalve ant drabužių, arba su Z raide ant krepšio. Buvo surašyti protokolai, tačiau J. Kreilė atkakliai nenorėjo skirtis su rusiška simbolika. Tada jai buvo iškelta baudžiamoji byla „dėl Rusijos agresijos pateisinimo“.

Apie save ji kalbėjo taip: „Esu paprasta namų šeimininkė, mama, žmona, močiutė, noriu, kad būtų gerbiami Latvijos įstatymai ir konstitucija. Jei įstatymai tiesiogine prasme nenurodo, kas tiksliai yra agresijos simbolis, tai nėra ko iš manęs reikalauti. Prieina iki absurdo, skaitau kelis protokolus – tai tiesiog beprotybė: trys spalvoti baltos, mėlynos ir raudonos spalvos pieštukai yra agresijos simbolis; penki vienodų spalvų mygtukai – agresijos simbolis; tų pačių spalvų juostelės, užsegamos širdelės pavidalu – agresijos simbolis“. Jelena yra Latvijos pilietė, etninė latvė, tačiau iš principo kalba ir rašo tik rusiškai.

Tačiau Latvijos valdžia nepaliko jos ramybėje. J. Kreilei pradėta administracinė teisena. Be to tęsiasi rusakalbių Latvijos žurnalistų teismai. Jokių prošvaisčių čia nesimato.

***

Bloga žinia iš Estijos

Praktiškai nėra viešojoje erdvėje informacijos apie pilietinio aktyvisto Andrejaus Andronovo bylą, kuris buvo sulaikyta šių metų kovo 10 d. Rusijos pasienyje su Estija Jam draudžiamas bet koks bendravimas su išoriniu pasauliu, išskyrus advokatą. Tačiau ir advokatui taip pat draudžiama atskleisti bet kokią informaciją.

Tai akivaizdus elementarių žmogaus teisių pažeidimas. Tik spaudžiant žiniasklaidai kartais pavyksta bent ką nors sužinoti apie politinių kalinių situacija. Pavyko išsiaiškinti, kad Andrejui reikia vasaros drabužių, nes. jį išvežė su žieminiais drabužiais. Kalėjimo sąskaitoje pinigų beveik neliko, maistas kalėjimo kioske kelis kartus brangesnis nei įprastoje parduotuvėje. Jis net nesikreipė į apygardos teismą apskųsti sprendimo skirti jam suėmimą, nes netikėjo rezultatu, o už advokato paslaugas mokėti nebuvo pinigų. Tačiau ir jo kolegos – politiniai kaliniai Aivo Petersonas ir Dmitrijus Rootsi taip pat nepasiekė sėkmės apygardos teisme…

2023 metų kovo 10 dieną visus tris visuomenės aktyvistus sulaikė Estijos politinė policija – KAPO. Tuo metu Andrejus buvo su savo 10 metų sūnumi, tačiau tai nesustabdė policininkų. Ceremonytis su berniuku niekas nesirengė, o reaguodami į tėvo pasipiktinimą pagrasino, kad vaikas bus išsiųstas į našlaičių namus, jei jis triukšmaus …

TA informacija