Kategorijos
Publikacijos

Europa ir Lietuva pamažu grimzta į tamsą ir šaltį

Atėjus rudeniui ir kylant dujų bei elektros kainoms, Europos šalys grėbiasi įvairių taupymo būdų.

Suomijos elektros perdavimo operatorius pranešė, kad parduotuvės šalyje žiemą gali tekti pakaitomis užsidaryti kelioms valandoms, kad sumažėtų elektros suvartojimas. Be to, Suomijoje nagrinėjama naktinio darbo galimybė dėl brangios dienos elektros energijos, ypač mažose ir vidutinėse pramonės šakose, kurios iki šiol daugiausia dirbo dieną.

Čekijoje pirmiausia buvo galvojama apie tai, kad universitetai sunaudoja daug elektros energijos. Šiuo atžvilgiu Čekijos studentai gali būti perkelti į nuotolines studijas dėl kylančių elektros kainų.

Lenkijoje šalies piliečiams buvo leista rinkti žagarus bei sausmedžius miškuose, kad nesušaltų šaltomis rudens ir žiemos naktimis.

Šveicarija paragino gyventuojus apsirūpinti žvakėmis ir malkomis dėl galimų elektros energijos tiekimo sutrikimų šalyje ateinančią žiemą.

Jungtinėje Karalystėje daroma prielaida, kad dėl kylančių elektros kainų nemažai gyventojų tiesiog negalės apmokėti sąskaitų. Šiuo atžvilgiu kelių Didžiosios Britanijos miestų valdžia pasiūlė organizuoti viešuosius šilumos punktus tiems gyventojams, kurie šią žiemą neturės galimybės apmokėti elektros sąskaitų.

Vokietijos vyriausybės iniciatyva butų ir namų gyventojams bus leista savanoriškai mažinti temperatūrą gyvenamosiose patalpose, jei bus įstatymiškai nustatyta „žemiausia temperatūra“, kuriai esant nebus daroma žala turtui. Privatūs baseinai ir vonios susilaikė įpatingo dėmesio – jiems bus uždrausta „intensyviai šildyti“ vandenį. Minimali temperatūra biuro patalpose sumažės 1 laipsniu – iki 19 laipsnių šilumos, viešosiose įstaigose draudžiama kelti temperatūrą virš 19 laipsnių. Bendrųjų patalpų, kuriose žmonės „ilgai neužsibūna“, šildymas bus uždraustas. Šiltas vanduo rankoms plauti bus išjungtas arba jo temperatūra sumažinta iki minimumo.

Prancūzijos vyriausybė jau ėmėsi kelių drastiškų energijos taupymo priemonių. Taigi, siekiant taupyti elektrą šalyje, bus plečiamas šviečiančios reklamos draudimas, o parduotuvėms bus uždrausta laikyti atviras duris, kai veikia kondicionierius ar šildymo sistema. Prekybos vietose nakčiai teks išjungti šviečiančius ženklus ir oro vėdinimą, prieš atvykstant pirkėjams 50 % sumažinti apšvietimo ryškumą, o esant kritiniam energijos suvartojimui – 30 % įprastomis valandomis. Vyriausybė taip pat paragino piliečius, nepaisant didelio karščio, nepiktnaudžiauti oro kondicionieriais.

Kaimyninės Ispanijos vyriausybė patvirtino planą, pagal kurį viešųjų pastatų oro kondicionieriai negali būti nustatomi žemesnei nei 27 laipsnių temperatūrai, o šildymui – 19 laipsnių. Įėjimo durys turėtų užsidaryti automatiškai, o apšvietimas vitrinose išsijungtas jau 22 val. vietos laiku.

Italijos valdžia priėmė dekretą, pagal kurį oro temperatūra visose viešosiose ir ugdymo įstaigose vasarą oro kondicionieriaus pagalba neturi būti vėsinama žemiau 27 laipsnių, o žiemą – 19 laipsnių. Pažeidus šiuos apribojimus, numatytos baudos nuo 500 iki 3 tūkstančių eurų.

Lietuvoje po Vilniaus sprendimo 20% pritemdyti gatvių ir viešųjų vietų apšvietimą, Neringos savivaldybė taip pat susimastė apie tokią priemonę.

Svarstoma galimybė šaltuoju metų laiku išjungti gatvių apšvietimą visose Neringos gyvenvietėse nuo 1:00 iki 6:00 val.

Keliolika kartų išaugusios sąskaitos tampa nebepakeliamos Neringos savivaldybės biudžetui“, – teigiama savivaldybės pranešime.

Jo teigimu, tik rugpjūtį gatvių apšvietimo kaina kurorto biudžetui atsiėjo 50 tūkstančių eurų. Pernai gatvių apšvietimui Neringoje išleista 100 000 eurų.

Be to Energetikos ministerijos parengtame energijos taupymo plane numatoma valstybės institucijoms šildymo sezonu metu sumažinti patalpų temperatūrą 1–2 laipsniais bei išjungti karštą vandenį.

Lietuvos energetikos agentūra dar parengė ir energijos taupymo vadovą, kuris, agentūros ekspertų teigimu, gali padėti gyventojams sutaupyti iki 60 proc.

Ekonomiškiausi taupimo veiksmai, susiję su gyventojų įpročiais, yra darbas nuotoliniu būdu, kambario temperatūros mažinimas ir efektyvus skalbimo mašinos naudojimas.

Vienu žodžiu, civilizuota, moderni ir laisva Europa grimzta į tamsius ir šaltus viduramžius.

TA informacija