Senatory Poll
Pier Goodmann
PARTY SECRETERY
Vote Now

Spalio 7-osios rytą „Hamas“ koviniai padaliniai kirto Gazos ruožo sieną ir atakavo daugybę Izraelio gyvenviečių bei pasienio zonų, užėmė kelias policijos nuovadas ir karines bazes. Į Izraelio teritoriją buvo palesta tukstančiai įvairaus tipo raketų. Žuvo daugiau nei 1000 Izraelio karių ir civilių, daug žmonių buvo sužeisti, suimti arba paimti įkaitais, daugelis jų dingo be žinios.

Palestiniečiai savo išpuolį laiko sėkmingu. Tačiau tai yra trumpalaikė sėkmė. Tel Avivas jau paskelbė apie karinę operaciją „Geležiniai kardai“ – ir ne tik vietinę, o plataus masto. Šalyje paskelbta mobilizacija, o kariai iš centrinių šalies regionų juda į pietus, kad išlaisvintų teritoriją, o po to izrailiečiai tikriausiai pradės antžeminę atsakomąją operaciją. Gazos ruožo bombardavimai jau įsibėgėja, pačiam sektoriui paskelbra blokada. Palestinos pusė teigia, kad jau žuvo ir buvo sužeista šimtai žmonių. Daugelis Gazos gyventojų paliko savo namus.

Tikriausiai visa tai baigsis „Hamas“ infrastruktūros sunaikinimu, kai kurių jos lyderių ir nemažos dalies pačių kovotojų likvidavimu. Izraelis jau paskelbė karo padėtį. Tam tikra prasme Hamas išpuolis daugeliu atžvilgių yra savižudiškas veiksmas. Tačiau jis akivaizdžiai turi savo strategiją. Kai kurie politologai ir Artimųjų Rytų ekspertai mano, kad ši „Hamas“ operacija padarė didelę žalą žydų valstybės prestižui ir autoritetui.

Pirma, todėl, kad palestiniečiai pademonstravo savo gebėjimus, o pirmiausia – kraštutinių dešiniųjų Izraelio vyriausybei, kuri apskritai neigia palestiniečių teisę į valstybingumą, nepasirengimą ir nekompetenciją.

Antra, „Hamas“ visiems parodė Izraelio silpnumą, sudavė kolosalų smūgį „Mossad“ reputacijai, visai valstybės saugumo sistemai ir iš esmės sugriovė Izraelio kariuomenės neįveikiamumo ir Izraelio žvalgybos profesionalumo įvaizdį.

Trečia, pradinė šios atakos sėkmė pademonstravo Izraelio valdžios bejėgiškumą pačios šalies gyventojams. Tai gali panardinti Izraelio visuomenę į nuolatinės baimės ir naujų išpuolių laukimo būseną. Niekas nesijaus saugus ir garantuotas dėl savo ateities. Liudininkai teigia, kad iš Izraelio parduotuvių lentynų pamažu nyksta duona, pienas, kiaušiniai ir kruopos…

Ketvirta, gali būti, kad toks kruvinas veiksmas padės išjudinti seniai įstrigusias problemas, ypač susijusias su Jeruzalės priklausomumu.

Penkta, santykinė Hamas atakos „sėkmė“ gali duoti signalą kitiems išorės veikėjams Artimųjų Rytų konflikto zonoje, o palestiniečiai gali rasti naujų rėmėjų, įvyks dar gilesnis ir radikalesnis arabų pasaulio susiskaldymas ir pasaulinė konfrontacija dar labiau padidės. Iranas, Kataras, Sirija ir Libanas jau paskelbė paramą Hamas. Savo ruožtu JAV pareiškė nedviprasmišką ir visišką paramą Izraeliui, tame tarpe ir ginklais. Be kita ko, neturėtume pamiršti apie didelę arabų diasporą Europos Sąjungos šalyse, kuri neabejotinai bus palestiniečių pusėje.

Visa tai nežada nieko gero Artimiesiems Rytams ir visam pasauliui. Plečiasi sąrašas lokalinių karų, kuriuose vienaip ar kitaip dalyvauja ar bus priversti dalyvauti ir pagrindiniai geopolitiniai žaidėjai. O kiekybė, kaip žinome, tam tikrame etape linkusi peraugti į kokybę.

TA informacija