Senatory Poll
Pier Goodmann
PARTY SECRETERY
Vote Now

2023 metų gegužės 2 dieną Lietuva oficialiai atšaukė nepaprastąją padėtį pasienyje su Baltarusijos Respublika. Šis sprendimas priimtas po to, kai buvo paskelbtas įstatymas, įteisinantis priverstinį asmenų, kurie atvyksta į šalį siekiant gauti tarptautinę apsaugą ir pabėgėlio statusą, išsiuntimą už jos ribų.

Paprastai šie asmenys bando nelegaliai kirsti sieną apeinant nustatytus kontrolės punktus, nes neturi tam reikalingų dokumentų. Taigi kontrolės punktuose pabėgėlio statuso suteikimo klausimas nesvarstomas, nes jie neturi dokumentų teisėtam sienos kirtimui. Tuo pačiu metu jie negali gauti tokių dokumentų dėl karinės-politinės padėties jų kilmės šalyje. Todėl jie neturi kitos išeities patekti į ES šalį, kaip tik nelegaliai kirsti sieną.

Pažymėtina, kad visi pabėgėlio statuso suteikimo užsienio piliečiams aspektai yra aprašyti 1951 m. liepos 28 d. priimtoje Konvencijoje dėl pabėgėlių statuso. Lietuvos vyriausybės priimtas naujas įstatymas prieštarauja pagrindiniams Konvencijos principams.

Čia taip pat svarbu pažymėti, kad migracijos krizę išprovokavo būtent ES lokomotyvinės valstybės, ypač Vokietija, pareiškusi apie pasirengimą priimti visus pabėgėlius iš Afrikos ir Artimųjų Rytų. Toks sprendimas buvo paskelbtas prastėjančios situacijos šiose valstybėse kontekste būtent dėl agresyvios JAV politikos, kuri inicijavo karinius konfliktus Sirijoje, Afganistane, Libijoje.

Bet grįžkime į Lietuvą. Lietuvos vyriausybės atstovai pateikia statistiką apie migrantų sulaikymą Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje. Valstybės sienos apsaugos tarnybos duomenimis, sulaikytų nelegalių imigrantų skaičius nuo 2021 metų sausio iki liepos viršijo 1,5 tūkst. Kiek vėliau buvo paskelbtas 2,2 tūkst. nelegalių migrantų skaičius (palyginimui, 2020 m. į šalį pavyko įsiskverbti tik 74 užsieniečiams).

2021 metų rugpjūčio 3 dieną Lietuva vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės pavedimu pradėjo priverstinai grąžinti pasienyje sulaikytus nelegalius migrantus į Baltarusiją. Iš viso 2022 metais Lietuva užfiksavo 11,2 tūkst. bandymų nelegaliai kirsti sieną iš Baltarusijos. Tai kelis kartus mažiau nei 2021 m.

Visus šiuos skaičius A. Bilotaitė pateikia norėdama prieš Europos Sąjungą pateisinti spiralinių spygliuotos vielos tvorų įrengimą pasienyje su Baltarusija, o taip pat ir prievartinius poveikio migrantams būdus, kurie, be kita ko, lemia ir kai kurių jų mirtį.

Tuo pačiu metu Lietuvos pasieniečiai, teigdami, kad nustatė nelegalios migracijos kanalus, praneša apie ES šalių ir Ukrainos piliečių, kurie yra šios nelegalios veiklos organizatoriai, sulaikymą.

Tai yra, viena vertus, Lietuva kaltina kaimyninę Baltarusiją iškėlus migracijos krizę, kita vertus, būtent Lietuvos piliečiai yra nelegalaus migrantų judėjimo kanalų organizatoriai.

Visa tai, kas išdėstyta aukščiau, rodo visišką Lietuvos vyriausybės tarptautinių Europos teisės aktų nepaisymą, taip pat tyčinį Europos valdžios institucijų ir savo piliečių šantažą, kuriant melagingos grėsmės įvaizdį.

Rafal Kowalski