Senatory Poll
Pier Goodmann
PARTY SECRETERY
Vote Now

2024 m. gegužės 12 d. Lietuvoje prezidento rinkimai. Iki šiolei prezidento rinkimų rezultatai buvo nulemti iš anksto – sistema netoleruoja jokių antisisteminių veiksmų. Šioje vietoje ji deramai pasimokė ir iš Pakso istorijos. Tikriausiai sisteminis kandidatas laimės ir dabar.

Bet vis dėlto dabartinė prezidento rinkimų kampanija turi esminį naujumą. Galbūt pirmą kartą per ilgą laiką šie rinkimai tikrai turi pasirinkimą. Pasirinkimą ta prasme, kad rinkimuose dalyvauja kandidatas su šiems laikams nebūdinga ir neįprastai adekvačia programa.

Kalbame apie save išsikėlusį kandidatą Eduardą Vaitkų, kurį palaiko nemaža dalis nesisteminės opozicijos. Šis kandidatas pasisako už Lietuvos neutralumą, už gerus kaimyninius santykius su Rusija ir Baltarusija, už ekonominių ryšių su Kinija atkūrimą, pasisako prieš karą ir šalies militarizavimą, prieš kišimosi į kitų valstybių vidaus reikalus, prieš užsienio NATO karinių dalinių dislokavimą LR teritorijoje, pabrėžia, kad Lietuva į agresyvų karinį bloką NATO pateko be jokio referendumo, o referendumas dėl stojimo į ES buvo surengtas šiurkščiai pažeidus įstatymą, kad Lietuvos Seimas pavogė iš Lietuvos gyventojų šalies nepriklausomybę.

Rusofobiškos bei militaristinės kitų sisteminių kandidatų pozicijos fone ir atsižvelgiant į objektyvų negalėjimą kandidatuoti dabartiniuose prezidento rinkimuose žymiausiam Lietuvos opozicionieriui ir politiniam kaliniui, visuomeninio judėjimo „Teisingumo aušra“ įkūrėjui Algirdui Paleckiui, o taip pat jo bendražygei, „Tarptautinio geros kaimynystės forumo“ koordinatorei Erikai Švenčionienei, Eduardo Vaitkaus rinkiminė programa, nors ir turinti tam tikrų trūkumų žiūrint į ją iš nuosekliai kairiųjų pozicijų, tampa realia alternatyva dabartinei sistemai.

E. Vaitkaus kandidatavimas prezidento rinkimuose be kita ko, gali turėti tam tikrų ilgalaikių pasekmių. Jo programa gali sukurti rinkiminį, informacinį ir politinį precendentą visai Lietuvos valstybės politinei ir teisinei sistemai. Jo dalyvavimas oficialiose rinkiminiuose debatuose atveria Overtono langą, kuris buvo faktiškai užbetonuotas per visą naujausią istoriją.

TA informacija